Nawał mleczny jak sobie z nim radzić?

nawal mleczny

Karmienie piersią to  moment, podczas którego między mamą a dzieckiem buduje się niezwykła więź. Mleko mamy to najlepszy pokarm, jaki kobieta może dać maluszkowi. Nie zawsze jednak ten sposób karmienia przychodzi z łatwością. Bywa, że mogą pojawić się problemy. Z większością z nich  można jednak sobie poradzić! Jednym z często występujących problemów jest nawał mleczny.

Sposoby radzenia sobie z nawałem mlecznym

Niektóre mamy stykają się z niedoborem pokarmu, a inne mają inny problem – ich piersi wytwarzają za dużo pokarmu. Organizm kobiety produkuje więcej mleka niż jest potrzebne jej dziecku, co prowadzi do przepełnienia piersi. Szczególnie w 2.-6. dobie po porodzie może pojawić się tzw. nawał mleczny. Aby opanować sytuację, należy m.in.:

  • jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi,
  • jeżeli dziecko nie jest głodne, a mama cały czas czuje dyskomfort, najlepszym rozwiązaniem jest częściowe odciągnięcie pokarmu (ręcznie, laktatorem ręcznym lub elektrycznym), dzięki któremu kobieta poczuje ulgę,
  • korzystać z zimnych okładów na pierś po karmieniu (na ok. 20 min.).

Jest to bardzo ważne, ponieważ przetrzymywanie pokarmu w piersi może doprowadzić do zastoju lub zapalenia gruczołu piersiowego.