Przetwory na zimę sposobem na oszczędzanie

przetwory na zimę

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Providenta niemal 50% Polaków robi przetwory na zimę.
Jedni robią je z przyzwyczajenia, inni, aby zimą mieć zdrowe  jedzenie a jeszcze inni nie chcą marnować tego, co urosło w ich ogródkach. Zobacz dlaczego warto wkładać do słoików dary lata i jesieni.

Zdrowe, smaczne i bez konserwantów

Jednym z najczęściej podawanych powodów robienia przetworów jest to, że są smaczne i zdrowe. Polacy wybierają na przetwory najczęściej ekologiczne produkty. W większości wypadków pochodzą one z ich przydomowych ogródków i działek. Do słoików nie dodaje się żadnych konserwantów, sztucznych barwników ani innych substancji chemicznych. W większości przetworów można znaleźć jedynie cukier, sól, olej i ocet oraz zioła poprawiające ich smak.

Oszczędność

To kolejny powód do robienia przetworów na zimę. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie zawsze opłaca się robić kompoty, kiszonki i marynaty. O ile przetwory z własnych warzyw i owoców nie kosztują zbyt wiele, to już te z owoców kupionych w sklepie mogą się okazać bardzo kosztowne. Warto więc dokładnie policzyć czy przypadkiem kiszone ogórki ze sklepu nie będą tańsze niż te z domowego słoika.

Praktyczne wykorzystanie nadliczbowej ilości warzyw i owoców

Często okazuje się, że mamy zbyt wiele warzyw i owoców w ogrodzie lub na działce. Ich ilość jest znacznie większa aniżeli jesteśmy w stanie spożyć. Zamiast wyrzucać kolejne warzywa i owoce można je zamienić w pyszne konfitury czy marynaty. Będą doskonałym dodatkiem do zimowych dań, a przy okazji nic się nie zmarnuje.