Karmienie piersią – kiedy mleka jest za mało

kiedy mleka jest za mało

Organizm kobiety przygotowuje się do produkcji mleka już podczas ciąży, a pierwsze karmienie piersią odbywa się najczęściej godzinę po urodzeniu dziecka. Mechanizmy stymulujące wytwarzanie pokarmu zostają uruchomione zaraz po porodzie przez odruchy neurohormonalne, które kontrolują wytwarzanie i wypływanie mleka. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma pierwszy kontakt mamy z dzieckiem oraz pierwsze próby przystawienia malucha do piersi. Nawet jeśli w piersi jest niewiele mleka, nie należy się martwić. Dziecko zaraz po urodzeniu nie potrzebuje dużych ilości pokarmu, wystarczy mu niewiele. Kiedy mama początkowo w ogóle nie ma mleka, nie należy się poddawać! W przypadku niepewności co do karmienia piersią, warto porozmawiać z lekarzem lub doradcą laktacyjnym – specjalista doradzi, jak postępować w trudnych momentach. Jeśli mama ma wrażenie, że dziecko się nie najada, ale maluch prawidłowo przybiera na masie, nie ma powodów do zmartwień, choć warto dla spokoju mamy skonsultować swoje obawy z lekarzem bądź wykwalifikowanym doradcą laktacyjnym.

Sposoby na pobudzenie laktacji:

  • częste przystawianie dziecka do piersi. Ssanie stymuluje odruch prolaktynowy, czyli mechanizm wytwarzania mleka. Im częściej niemowlę je, tym więcej pokarmu powstaje w piersiach kobiety;
  • odpowiedni jadłospis i nawodnienie. Menu mamy karmiącej powinno być różnorodne i zbilansowane. Do produkcji mleka organizm potrzebuje również wody, należy więc pamiętać o płynach. Zaleca się wypijanie odpowiedniej ilości płynów – głównie niskozmineralizowanej wody mineralnej lub wód źródlanych. Zgodnie z najnowszymi normami Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku, podczas laktacji kobieta powinna przyjmować około 2,7 litra wody, która pochodzi głównie z napojów, ale także z produktów spożywczych.
  • pozytywne podejście. Wytwarzanie mleka jest zależne również od emocji mamy. Oprócz hormonu prolaktyny, istotny jest także dotyk, myśl o dziecku czy pozytywna energia – te aspekty również pobudzają organizm mamy do wytwarzania oksytocyny odpowiedzialnej za wypływanie pokarmu z piersi.