Kiedy podpiszesz niekorzystną umowę pożyczkową

Kiedy podpiszesz niekorzystną umowę pożyczkową

Podpisanie niekorzystnej umowy pożyczkowej to nie koniec świata. Dziś prawo polskie chroni pożyczkobiorców przed ich złymi decyzjami dając możliwość rezygnacji z podpisanej umowy na mocy ustawy.

Szybka decyzja i szybki podpis
Bardzo często wydaje nam się, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. W wielu wypadkach dotyczy to sytuacji finansowej, stąd też bardzo częstą praktyką jest pożyczanie pieniędzy w parabankach. Choć słyszymy w mediach ostrzeżenia przed szybkimi pożyczkami, to i tak nie zwracamy na nie zbytniej uwagi. Popularne chwilówki łatwo zaciągnąć, bo wystarczy wypełnić internetowy wniosek lub podpisać umowę i za kilka minut pieniądze są już na koncie.

Zła decyzja
Bywa, że już po podpisaniu umowy okazuje się, że tak naprawdę zaciągnięcie pożyczki nie było najmądrzejszym pomysłem. Problem jednak w tym, że masz podpisaną umowę w ręce i pieniądze na koncie i nie wiesz jak to wszystko odkręcić. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystko stracone, ponieważ można odstąpić od umowy, ale trzeba dokładnie przestrzegać terminów i procedur zapisanych w prawie.

Odstąpienie od umowy pożyczkowej
Prawo polskie daje możliwość odstąpienia od umowy pożyczkowej w okresie 14 dni od jej podpisania. Pożyczkobiorca musi złożyć osobiście lub wysłać pocztą pisemną rezygnację do pożyczkodawcy. Rezygnacja wysłana w tym okresie nie musi mieć żadnego umotywowania, ponieważ prawo pozwala na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny. Zgodnie z przepisami pożyczkodawca musi uwzględnić rezygnację z umowy.



Co z pieniędzmi?
Jeśli pożyczone pieniądze znajdują się już na koncie wówczas należy je zwrócić pożyczkodawcy. Przepisy nakazują dokonanie zwrotu pieniędzy wraz z należnymi odsetkami w ciągu 30 dni od złożenia/wysłania pisemnej rezygnacji z umowy. Jeśli pożyczkobiorca wpłacił jakiekolwiek opłaty np. opłatę przygotowawczą czy ubezpieczenie pożyczki, wówczas pożyczkodawca ma 30 dni od daty wysłania/ złożenia rezygnacji przez pożyczkobiorcę, na oddanie wpłaconych pieniędzy.

Podczas zawierania umów pożyczkowych bardzo rzadko można usłyszeć informację, że istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Niemniej jednak zgodnie z prawem pożyczkobiorca powinien poinformować pożyczkobiorcę o takiej możliwości.

Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *