Zimowa stołówka dla ptaków

karmnik dla ptaków

Polska zima jest bardzo kapryśna. Raz za oknem mróz i śnieg a za chwilę deszcz i kilkanaście stopni ciepła. O ile w ciepłe dni ptaki same znajdą coś do zjedzenia, o tyle pod śniegiem i lodem bardzo trudno znaleźć coś smacznego. Dlatego też warto pomagać ptakom w chłodne dni. Jednym z najprostszych sposobów jest przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków oraz umieszczenie ich w karmnikach.

Kiedy dokarmiać ptaki?

Zanim jednak ustawisz na balkonie swój karmnik musisz wiedzieć, że ptaki powinno się dokarmiać tylko wtedy, gdy pożywienie jest dla nich niedostępne – czyli w okresie największych chłodów..

Czym karmić ptaki?

Do karmienia ptaków nie nadają się resztki ze stołów. Po okruszkach chleba lub bułki ptaki mogą chorować, co z pewnością nie jest Twoim zamiarem. Jeśli chcesz dokarmiać ptaki pamiętaj, aby do karmnika wkładać jedynie suche ziarna, bez śladów wilgoci i pleśni. Dla sikorek, które bardzo lubią tłuste posiłki można przygotować specjalne menu składające się z niesolonych kawałków słoniny oraz smalcu w połączeniu z ziarnem. Podając w karmniku tłuszcze trzeba pamiętać, aby mniej więcej co dwa tygodnie usuwać resztki, które mogą zjełczeć i zaszkodzić ptakom.

Gdzie umieścić karmnik?

Miejsce na karmnik powinno być bezpieczne dla posilających się zwierząt. Musi znajdować się w miejscu niedostępnym dla drapieżników np. kotów. Warto też zwrócić uwagę na to, aby nie zaglądało do niego zbyt dużo zainteresowanych ludzi.

Posiadanie własnego karmnika to spore wyzwanie i obowiązek. Jeśli ptaki przyzwyczają się do nowej stołówki zaczną zaglądać do niej coraz częściej i nie można zaniedbywać dokładania kolejnych smakołyków. Trzeba pamiętać też, aby dokarmiać ptaki tylko do czasu, kiedy na dworze zrobi się ciepło, a ptaki same znajdą pokarm dla siebie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.