Zero waste – pomysł na świat bez śmieci

zero waste

Dzisiejszy świat jest bardzo zaśmiecony. Każdego dnia mijamy kontenery pełne plastikowych opakowań, kartonów czy przeterminowanej żywności. Z jednej strony mamy dość takich widoków, z drugiej trudno sobie wyobrazić jak można ograniczyć ilość wyrzucanych rzeczy. Z myślą o oczyszczeniu naszej planety powstał ruch zero waste.  Dziś kilka słów o tym czym jest i dlaczego warto wprowadzać jego zasady w życie.

Zero waste – co to znaczy?

Ruch albo styl życia zero waste to ograniczenie do minimum ilości produkowanych odpadów. Zasady są bardzo proste – zrób wszystko, aby nic nie wyrzucać do kosza. W dzisiejszych czasach jest to zadanie bardzo trudne, jednak coraz więcej osób próbuje stosować zasady zero waste w swoim życiu. Co zatem można zrobić już od dziś, aby świat był choć odrobinę czystszy?

Jednorazówki

Kochamy zakupy i niejednokrotnie wraz z żywnością czy odzieżą wynosimy ze sklepów mnóstwo reklamówek wykonanych z tworzywa sztucznego. Takie „niby nic” to spory problem dla naszego środowiska. W bardzo prosty sposób można ograniczyć korzystanie z plastikowych reklamówek zastępując je siatkami wielorazowymi. Można je kupić w sklepach lub samodzielnie uszyć czy wydziergać. Taka ekologiczna siatka na zakupy mieści się w torebce i podczas zakupów nie ma konieczności zabierania ze sobą foliówek do domu.

Ściereczki do sprzątania

Jednorazowe, nawilżane ściereczki to doskonały sposób na efektywne sprzątanie. Jednakże to rozwiązanie do najbardziej ekologicznych z pewnością nie należy. Dlatego warto zastanowić się czy nie wybrać do domowych porządków wielorazowych ściereczek. Doskonale sprawdzają się ściereczki bawełniane, które co kilka dni można wrzucić do pralki i wyprać. Umiejętnie dbając o ich czystość można z nich korzystać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Zero waste w łazience

Zero waste można stosować w wielu miejscach w domu, również w łazience. Głównym elementem, który warto ograniczyć są opakowania po kosmetykach. Trudno jest zamienić ulubione mydło w płynie czy szampon w ślicznej buteleczce na ekologiczne zamienniki, ale warto chociaż spróbować. W sklepach dostępne są m.in. mydła w papierowych opakowaniach czy szampony w kostkach. Można także skorzystać z bawełnianych płatków kosmetycznych wielorazowego użytku. Pozwalają one znacznie ograniczyć ilość wyrzucanych do śmieci wacików.

To tylko krótka lista rzeczy, które można wprowadzić w życie w swoim domu. Wystarczy ograniczyć ilość jednorazowych reklamówek, skorzystać z wielorazowych płatków kosmetycznych czy szamponu w kostkach, aby ilość plastikowych śmieci znacząco się zmniejszyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *