Utrata pracy – jak sobie poradzić? Jak szybko znaleźć nową pracę?

Utrata pracy – jak sobie poradzić? Jak szybko znaleźć nową pracę?

Moment, gdy szef wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, dla nikogo nie jest przyjemny. Zwolnienie – tym bardziej jeśli niespodziewane – może budzić w nas trudne emocje, gniew, poczucie niesprawiedliwości.

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i iść dalej? Jak szybko znaleźć nową pracę?

Jak przeżyć utratę pracy?

Strata pracy powoduje stres, chwieje naszym poczuciem własnej wartości. Możemy być zszokowani, uważać, że to niesprawiedliwe. Szczególnie gdy spotkała nas utrata pracy w czasie pandemii czy w wyniku bankructwa naszego pracodawcy. Warto oczywiście określić, czy zwolnienie było spowodowane niezadowoleniem przełożonego z naszej pracy, czy może powody były zupełnie od nas niezależne. Nie rozpamiętujmy jednak zbyt długo tej sytuacji. Trzeba pogodzić się z tym, co zaszło i zacząć działać. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa, jeśli zwolnienie odcisnęło piętno na naszej psychice, coacha czy doradcy zawodowego, gdy nie wiemy, w jaką stronę teraz pokierować naszą karierą.

Warto też wiedzieć, że po zwolnieniu mamy swoje prawa! Po pierwsze możemy złożyć wniosek o dni wolne na szukanie pracy. Co ważne, są one płatne. Przysługują nam, jeśli jesteśmy na co najmniej 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Zwolnienie ma wymiar dwóch dni roboczych – gdy wypowiedzenie trwa dwa tygodnie lub miesiąc – i trzech dni roboczych – na trzymiesięcznym wypowiedzeniu.

Po drugie ważną kwestią jest utrata pracy a ubezpieczenie. Z darmowych świadczeń opieki zdrowotnej mamy prawo korzystać jeszcze przez 30 dni od dnia ustania umowy o pracę. Podobnie członkowie rodziny, którzy byli objęci ubezpieczeniem, gdy pracowaliśmy. Po tym czasie mamy 3 możliwości – opłacać dobrowolnie składkę, poprosić pracującego członka rodziny o dopisanie nas do ubezpieczenia albo zarejestrować się w PUP.

Rejestracja w urzędzie pracy jest korzystna z kilku powodów. Mamy możliwość otrzymania wsparcia w postaci zasiłku dla bezrobotnych i pomocy w szukaniu pracy w ramach różnych form aktywizacji zawodowej. Starajmy się mimo wszystko szukać pracy także na własną rękę. Im więcej działań podejmiemy, tym większe szanse na to, że okres bezrobocia nie będzie się przedłużał. Po kilku miesiącach, a tym bardziej latach, o wiele trudniej wrócić na rynek pracy.

Poczucie stabilizacji, także finansowej, daje duży komfort psychiczny. Łatwiej będzie pogodzić się z utratą pracy, jeśli wcześniej zadbaliśmy o oszczędności. Tak zwana poduszka finansowa – czyli po prostu zapas pieniędzy odłożonych na czarną godzinę – da nam nieco większy spokój w poszukiwaniu pracy.

Podsumowując, postarajmy się maksymalnie skupić na przyszłości, nie rozpamiętywać zwolnienia, ale postawić na rozwój zawodowy. Jak w wielu innych trudnych sytuacjach – tylko spokój może nas uratować. Idealnie, jeśli połączymy go z dobrym planem działania.

Poszukiwanie pracy – kiedy zacząć? Jak to zrobić?

Na pierwsze pytanie należy odpowiedzieć – jak najszybciej. Nie warto odkładać poszukiwań w czasie – im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Złym wyborem jest oczywiście odkładanie szukania pracy na jutro. Przygotujmy sobie i – co ważne – zapiszmy nasz plan działania. Warto uwzględnić w nim czas na przygotowanie CV, research rynku, wizytę w PUP, założenie konta na portalu pracy i przeglądanie ofert.

Jeśli mamy taką potrzebę i pozwalają nam na to względy finansowe, możemy też zastanowić się, nad małą przerwą – by nabrać dystansu, przemyśleć, co chcemy robić zawodowo i ewentualnie z czegoś się doszkolić. Takiego czasu też jednak nie warto przeciągać. Pamiętajmy, że poszukiwanie pracy nie musi być dla nas zajęciem pochłaniającym większą część dnia. Tak naprawdę wystarczy, że systematycznie, kilka razy w tygodniu będziemy przeglądać oferty i wysyłać nasze aplikacje.

Wygodnie można to zrobić za pośrednictwem strony praca.pl – oferty pracy, które tam się pojawiają, są zawsze aktualne i pochodzą od sprawdzonych pracodawców, stawiających na profesjonalną rekrutację i szybkie uzupełnienie braków kadrowych.

Praca.pl to portal skupiony wokół tematu poszukiwania zatrudnienia. Znajdziemy tam dużą bazę ofert, ale też szereg przydatnych informacji (w zakładce Kariera i rozwój) oraz narzędzi ułatwiających aplikowanie. Właśnie dlatego szukanie nowego zajęcia warto zacząć od założenia konta na portalu rekrutacyjnym oraz ściągnięcia na telefon aplikacji praca.pl. Co ważne korzystanie ze wszystkich funkcjonalności portalu jest całkowicie bezpłatne. Możemy być zatem na bieżąco i wykorzystywać na szukanie pracy np. wolną chwilę w kolejce do lekarza czy w podróży.

Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.