Obalamy mity dotyczące zdrowia kota

zdrowie kota

W Internecie można znaleźć wiele mitów na temat opieki nad kotami, część z nich niestety stało się już powszechnymi przekonaniami – jak chociażby to, że niewychodzących kotów nie trzeba szczepić. Kierowanie się nieprawdziwymi informacjami może prowadzić do popełniania błędów w pielęgnacji pupili. Dziś rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi opieki nad kotami.

Mit 1. Koty uwielbiają ciepło

Często można zobaczyć koty wygrzewające się latem na słońcu a zimą ogrzewające się w cieple kaloryferów i kominków. Z obserwacji można wyciągnąć wniosek, że koty to wyjątkowo ciepłolubne zwierzęta. Warto jednak wiedzieć, że to nie do końca prawda. Niektóre koty nie przepadają za wysoką temperaturą. Kiedy w miejscu, gdzie przebywa kot jest bardzo ciepło należy pamiętać o tym, by miał on dostęp do zacienionego, chłodnego miejsca do odpoczynku oraz stały dostęp do wody.

Mit 2. Koty nie potrzebują ochrony przed kleszczami

Kleszcze atakują zwierzęta niezależnie od ich gatunku. Koty wychodzące są tak samo narażone na ich atak jak i psy. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić kota specjalistycznym środkiem na kleszcze przez cały rok. Jeśli kot nie wychodzi z domu ochrona taka nie jest konieczna, chyba, że mieszka wspólnie z innym zwierzęciem wychodzącym np. z psem.

Mit 3. Kota niewychodzącego nie trzeba szczepić

Wirusy i bakterie groźne dla kota przenoszone są nie tylko ze zwierzęcia na zwierzę ale również mogą być przenoszone przez ludzi. Zdarza się, że chorobotwórcze drobnoustroje przynoszą do domu opiekunowie kotów. Aby nie narażać swoich pupili na choroby warto koty zaszczepić. Dzięki podanym szczepionkom  zyskują one odporność na wiele niebezpiecznych chorób.

Mit 4. Niewychodzącego kota nie trzeba odrobaczać

Odrobaczanie to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych mających na celu utrzymanie kota w doskonałej formie. Koty wychodzące są znacznie bardziej narażone na atak pasożytów, aczkolwiek zwierzętom mieszkającym w domach także zdarza się nimi zarazić. Warto odrobaczać pupila nie tylko ze względu na jego dobrą formę ale także ze względu na zdrowie domowników, ponieważ kocie pasożyty są bardzo groźne także dla ludzi.

Koty to jedne z najczęściej spotykanych zwierząt domowych. Potrafią całkowicie skraść serce swoim właścicielom. Jeśli jesteś miłośnikom kotów pamiętaj, aby w opiece nad nimi nie kierować się mitami znalezionymi w sieci.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.