Katar – jak sobie z nim radzić

katar

Katar, to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Do tego ma jeszcze jedną bardzo nieciekawą cechę – bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo

Wystarczy, że jedna osoba w domu zaczyna kichać, a można być prawie pewnym, że zaraz kichaniem zostaną zarażeni wszyscy domownicy. Zapchany nos dokucza zwłaszcza najmłodszym. Jak sobie poradzić z tym niechcianym gościem? Oto kilka prostych, domowych sposobów:

Inhalacje

To bardzo dobry sposób na katar. Ciepłe opary zmniejszają obrzęk błon śluzowych, a tym samym powodują, że wydzielina z zatok nie zalega w nosie. Najskuteczniej działają inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych z sosny, mięty i eukaliptusa. Mają one również właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe. Tego typu inhalacje można stosować u dorosłych i starszych dzieci. Dla maluchów zalecane jest inhalowanie solą fizjologiczną (za pomocą specjalnego inhalatora).

Oczyszczanie nosa z wydzieliny

Zarówno dorośli jak i starsze dzieci nie powinni mieć problemu z wydmuchiwaniem nosa. Jeśli jednak wydzielina jest bardzo gęsta i trudna do usunięcia można użyć wody morskiej w kroplach lub sprayu. Rozluźni ona wydzielinę i ułatwi jej wydmuchnięcie.

Leki na katar

W aptekach można kupić wiele rodzajów kropel i sprayów na katar. Obkurczają one śluzówkę nosa i ułatwiają pozbycie się kataru. Jednak równie skutecznym lekiem na katar jest maść majerankowa, którą rozsmarowujemy pod nosem. Ma ona dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Katar u dzieci i niemowląt

Katar u małych dzieci i niemowląt jest szczególnie męczący nie tylko dla nich, ale również dla opiekunów. Maluchy nie potrafią wydmuchnąć samodzielnie nosa, dlatego należy im w tym umiejętnie i skutecznie pomóc. Najlepiej zacząć od wkroplenia do nosa soli fizjologicznej lub wody morskiej, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią oddychanie. Jeśli istnieje taka konieczność po zakropleniu należy noska usunąć wydzielinę specjalnym aspiratorem lub gruszką o szerokiej końcówce. Najlepszym sposobem na oczyszczenie nosa jest oczywiście kichnięcie, dlatego warto pomóc w tym dziecku np. łaskocząc je piórkiem lub nitką ze skręconej waty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *