Kiedy przesolisz zupę…

przesolona zupa

Przesolona zupa może zdarzyć się każdemu, choć podobno najczęściej zdarza się, gdy gotują zakochani. Jeśli gotujesz zupę lub inne danie i sypniesz zbyt wiele soli nie musisz się załamywać, bo można ją jeszcze uratować.

Poznaj kilka prostych sposobów, aby usunąć z garnka nadmiar soli.

  • Aby szybko uratować przesoloną zupę można wrzucić do niej surowego ziemniaka.
  • Smak przesolonej zupy uratuje dodanie białka jaja kurzego.
  • Nadmiar soli wchłonie także jabłko wrzucone do garnka.
  • Przesoloną pomidorową uratuje dodanie do niej ryżu.

Zobacz też: Historia zupy – niezwykłe losy królowej polskiej kuchni

Skorzystaj z ziemniaka

Jedną z najpopularniejszych metod ratowania zupy jest wrzucenie do potrawy kilku dużych kawałków surowego ziemniaka. Podczas kilku minut gotowania ziemniak wchłonie nadmiar soli. Na koniec należy wyłowić wszystkie części ziemniaka. Potrawa powinna być już dobra do spożycia.

Białko jaja kurzego

Innym sposobem pozwalającym uratować przesoloną zupę jest dodanie białka jajka kurzego. Działa ono podobnie jak ziemniak. Wrzucone do garnka po kilku minutach zetnie się, wchłaniając sól. Na koniec należy usunąć z zupy ścięte białko, a jeśli się nie udaje, wówczas należy zupę przecedzić przez gęste sito, co sprawi, że znów będzie ona klarowna.

Jabłko

Surowy ziemniak i białko jaja kurzego to nie wszystkie sposoby na uratowanie zbyt przesolonego rosołu lub innej zupy. Jeśli zupa nie jest mocno przesolona wówczas można wrzucić do garnka kilka kawałków surowego jabłka. Po kilku minutach wspólnego gotowania, jabłko wchłonie sól. Następnie należy wyjąć wszystkie kawałki jabłka. Ten prosty zabieg może poprawić smak potrawy.

Woreczek ryżu

Do lekko przesolonej zupy można także dodać woreczek ryżu. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku zupy pomidorowej. Ryż wchłonie sól i złagodzi smak zupy.

Dodanie zbyt dużej ilości soli do potraw zdarza się dość często. Nie oznacza to jednak, że od razu zupę należy wylać. Można spróbować ją uratować. Do tego celu można wykorzystać warzywa i owoce, które usuną z zupy nadmiar soli. Świetnie sprawdzi się także białko lub dodanie ryżu, które poprawią smak słonej zupy.

Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *