Kiedy maluch ma ospę wietrzną

ospa u dziecka

Wbrew obiegowym opiniom ospa to powszechna, zakaźna choroba wieku dziecięcego. Zazwyczaj przebiega łagodnie, jednak zdarzają się też przypadki ostrych powikłań.

Najczęściej notuje się zachorowania wśród dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Jeszcze do niedawna szczyt zachorowań przypadał na wczesne miesiące wiosenne, obecnie jednak uległo to zmianie i można spotkać chorych na ospę przez cały rok.

Objawy ospy

Pierwszymi oznakami ospy u dziecka są złe samopoczucie i gorączka. Wysokość temperatury zależy od indywidualnych cech dziecka. Niekiedy wynosi ok. 37 st. C, a innym razem przekracza 40 st. C. Następnym objawem jest pojawienie się grudkowatej, swędzącej wysypki. Jej natężenie może być bardzo różne. Pojawia się w  rzutach przez kilka kolejnych dni.

Leczenie ospy

Leczenie ospy wietrznej to przede wszystkim obniżenie gorączki, wysuszenie krostek i złagodzenie świądu skóry. Na zbicie gorączki podawane są leki przeciwgorączkowe zawierające np. paracetamol czy ibuprofen, dostosowane do wieku dziecka. Niekiedy lekarz zaleca podawanie łagodnych środków przeciwhistaminowych, łagodzących swędzenie skóry. W bardzo ostrych przypadkach podawany jest również lek przeciwwirusowy mający na celu zahamowanie namnażania się wirusa. Jednak najbardziej uciążliwym objawem jest wysypka. Lekarze zalecają  kąpanie dziecka co najmniej raz dziennie w letniej wodzie z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu, który działa odkażająco.  Można również do tego celu wykorzystać zwyczajne mydło odkażające.  Warto też spryskiwać skórę malucha bezalkoholowym preparatem odkażającym, który zmniejszy swędzenie.

Pielęgnacja dziecka podczas ospy

Chory na ospę maluch powinien być izolowany w domu co najmniej dwa tygodnie. Należy dbać o to, żeby przebywał w dobrze wywietrzonym pokoju. Aby krostki mniej swędziały i szybciej się goiły najlepiej ubierać dziecko w przewiewną piżamkę z naturalnych tkanin. Należy zmieniać ją zaraz po przepoceniu. Również pościel malca warto prać co 2-3 dni, to zmniejszy prawdopodobieństwo powstania groźnego powikłania jakim jest bakteryjne zapalenie skóry.

Zapobieganie ospie

Według starej maksymy „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zrobić wszystko, aby nie dopuścić do zakażenia. W wypadku ospy wietrznej „wszystko” to zaszczepienie dziecka. Już od kilku lat na liście szczepień zalecanych znajduje się szczepionka przeciwko ospie. Niestety jak do tej pory nie jest ona refundowana.

Więcej:
Ospa wietrzna

Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo

2 komentarze


  1. Bardzo dobry wpis. Rzeczywiście, warto zaszczepić się przeciw ospie. Im młodszym się jest podczas takiego szczepienia, tym niemalże stu procentowa pewność, że nie zachoruje się na ospę. Warto też mieć na uwadze, że ospa jest bardzo zaraźliwa, a osoby, które kiedyś na nią chorowały, poprzez kontakt z osobą chorą mogą uaktywnić wirus ospy, który pojawi się w formie bardzo nieprzyjemnego półpaśca. Dlatego też osoby choroby powinny unikać kontaktu ze zdrowymi.


  2. Jesli planujesz ciaze, a nie chorowalas na ospe wietrzna, zaszczep sie przeciwko tej chorobie trzy miesiace przed podjeciem staran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *