Jak przygotować rybę?

ryba

Potrawy z ryb są bardzo zdrowe i warto je jeść jak najczęściej. Niestety wiele z nas rezygnuje z przygotowywania rybnych specjałów ze względu na to, że nie potrafi dobrze przygotować mięsa. Niczym niezwykłym są pytania o to czy ryba powinna być przed zamrożeniem? Jak pozbyć się ości itp. Odpowiadamy zatem na najważniejsze pytania dotyczące przygotowania mięsa ryby.

Patroszenie

Jeśli do Twojej kuchni trafi cała ryba, pamiętaj, że nie możesz jej przechowywać wraz z wnętrznościami, ponieważ się zepsuje. Przed włożeniem jej do lodówki czy zamrażarki musisz oczyścić mięso. Nie jest to wcale takie trudne jakby się mogło wydawać. Ostrym nożem rozetnij brzuch ryby w kierunku od ogona go głowy. Następnie nałóż na rękę rękawiczkę lub worek foliowy i wyjmij wnętrzności. Włóż je do worka i od razu wynieś na śmietnik. Nie wrzucaj wnętrzności rybich do kosza, ponieważ bardzo szybko zaczną wydzielać brzydki zapach. Po wyjęciu wnętrzności dokładnie umyj rybę. Tak przygotowane mięso może poczekać do następnego dnia w lodówce.

Skrobanie

Są ryby, które nie mają widocznych łusek, są takie, które mają ich niewiele, ale są też takie, które wydają się być jedną wielką łuską. Zanim podasz ryby jako potrawę musisz je oskrobać. Większość ryb można łatwo oskrobać nożem. Najlepiej czyścić ryby, gdy są mokre. Podobnie jak w przypadku rybich wnętrzności także łuski należy włożyć do woreczka i jak najszybciej wynieść z domu.

Ości

Niejedna mama kupuje kostki z ryby dla swojej pociechy tylko dlatego, żeby nie połknęła ości. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy trochę wprawy i wszystkie ości można samodzielnie wyjąć. Najlepiej to zrobić delikatnie nacinając mięso w pionie. Kiedy pojawią się ości wówczas należy wyjąć je pęsetą.

Zapach mułu

To cecha charakterystyczna karpia oraz lina. Często rezygnujemy z tych ryb właśnie ze względu na nieprzyjemną woń. Zanim następnym razem przejdziesz obok pięknego karpia, wiedz, że nieprzyjemnej woni można się łatwo pozbyć. Wystarczy, że mięso wymoczysz w mleku lub zimnej, osolonej wodzie. Możesz też natrzeć mięso czosnkiem lub skropić sokiem z cytryny.

Mięso ryby odpowiednio przygotowane jest bardzo smaczne i zdrowe. Nie ma się też co obawiać, że ma ości czy może pachnieć mułem. Dzięki naszym wskazówkom potrawy, które przygotujesz zawsze będą wspaniałe.