Jak oczyścić nagrobek?

nagrobek

nagrobek

Już niedługo dzień Wszystkich Świętych. Wielu z nas przygotowuje na ten szczególny dzień nagrobki swoich bliskich myjąc je. Zobacz jak skutecznie wyczyścić pomnik z różnych materiałów.

Nagrobek z granitu

Do czyszczenia nagrobka granitowego najlepiej czyścić szczotką z twardego włosia. Do mycia najlepiej wykorzystać mieszaninę wody z octem – do pół litra wody należy dodać 20 ml octu. Taka mikstura doskonale poradzi sobie z wszystkimi zabrudzeniami.

Pomnik z piaskowca

Piaskowiec to bardzo delikatny kamień. Łatwo można go uszkodzić, dlatego do mycia pomników z tej skały nie należy używać twardych szczotek ani ostrych detergentów. Najlepiej myc je miękką szmatką i ciepłą wodą.

Płyta z lastryko

To bardzo twardy materiał, dlatego nie trzeba mieć obaw czyszcząc pomniki z tego materiału. Najlepiej wyczyścić taki nagrobek szorując go szczotka ryżową i wodą z płynem do naczyń.

Nagrobek z marmuru

Marmur to szlachetna skała. Jest twardy i odporny, ale można go uszkodzić. Dlatego należy czyścić go delikatnie. Najlepiej do tego celu wykorzystać gąbkę i wodę z delikatnym detergentem. Jeśli na nagrobku pojawi się mech najlepiej usunąć go delikatnie drewnianym nożykiem do masła lub patykiem. Nie należy używać w tym celu metalowych przedmiotów, ponieważ mogą porysować płytę.