Formalności podczas wypożyczania aut – sprawdź, na co musisz być przygotowana

Formalności podczas wypożyczania aut - sprawdź, na co musisz być przygotowana

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest stosunkowo proste, warto jednak mieć świadomość tego, co może być potrzebne, aby samochód wypożyczyć, a także na jakich zasadach takie usługi są świadczone. Dobrze jest być przygotowanym na różne okoliczności, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdu.

Jak wypożyczyć auto?

Przede wszystkim, za pośrednictwem samej strony internetowej możemy zorientować się, jakiego rodzaju pojazdy są dostępne, a więc jaką flotą dysponuje dana wypożyczalnia samochodów. Cena wypożyczenia pojazdu jest uzależniona od tego, na jak długo się taki samochód wypożycza, oraz w jakiej klasie znajduje się wybrany przez nas wóz. Dany pojazd możemy zarezerwować do odbioru we wskazanym terminie.

Podczas samej wizyty w wypożyczalni musi zostać zawarta umowa. Dobrze jest wiedzieć, że aby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat, a w przypadku samochodów klasy Premium – 25 lat. Trzeba też przedłożyć swój dokument tożsamości. Konieczne będzie też podanie danych karty płatniczej bądź dwóch kart w przypadku samochodów klasy Premium lub też dowodu wpłaty pieniędzy przelewem na konto wypożyczalni.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby wypożyczyć samochód, trzeba również zaakceptować regulamin wypożyczalni, w którym między innymi zgadzamy się na to, aby wypożyczany pojazd posiadał w sobie moduł GPS, który pozwoli namierzyć jego lokalizację. Dodatkowo, pojazdy posiadają specjalną opcję unieruchomienia pojazdu, której może użyć wypożyczalnia w uzasadnionych sytuacjach. Oczywiście, o wypożyczony samochód trzeba dbać wykonując wszelkie obowiązkowe w takich wypadkach czynności jak chociażby uzupełnienie płynu chłodniczego lub oleju silnikowego.

Warto też wiedzieć o tym, że wszystkie wypożyczane samochody są objęte ubezpieczeniem OC i AC. O wszelkich szkodach, stłuczkach czy kolizjach drogowych trzeba oczywiście poinformować wypożyczalnię. Oczywiście, w przypadku, kiedy to najemca był sprawcą wypadku, ponosi konsekwencje z tego wynikające, podobnie w sytuacji, jeśli pokrycie szkody nie zostanie całkowicie wykonane przez ubezpieczyciela.

Podsumowując, wynajem samochodu nie jest zbyt skomplikowany. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że o wypożyczony samochód trzeba dbać jak o swój własny i zwrócić go w takim samym stanie, w jakim był w momencie, kiedy do nas trafił. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ewentualnych wypadków – możemy ponieść tutaj takie same konsekwencje, jakbyśmy uczestniczyli w wypadku ze swoim własnym samochodem.


Polecamy: wypożyczalnia samochodów – wynajmuj auto przez internet

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo