Bankowość elektroniczna może być bardzo droga

bankowość elektroniczna

Często można usłyszeć, że obsługa konta przez internet pozwala sporo zaoszczędzić. Jest to niewątpliwie prawdą, aczkolwiek bywa też odwrotnie. Poznaj zagrożenia dla twoich finansów jakie niesie ze sobą bankowość elektroniczna.

Ukryte opłaty

Opłaty, o których nie wiemy pojawiają się bardzo często w tekstach dotyczących produktów bankowych. Niestety wielu z nas nie czyta umów, ani dołączonych do nich załączników, a przez to często dziwi nas ubytek kilku a nawet kilkuset złotych miesięcznie. Wśród najczęściej ponoszonych opłat wynikających z korzystania z bankowości internetowej są prowizje za przelewy, opłaty za prowadzenie konta oraz korzystanie z karty debetowej lub kredytowej. Aby ustrzec się konieczności ponoszenia opłat warto dokładnie zapoznać się z ofertą banku. W regulaminie konta powinny być zamieszczone informacje dotyczące wszystkich prowizji i opłat pobieranych za usługi internetowe.

Konta oszczędnościowe

W polskiej bankowości już od wielu lat popularne ROR-y nie są oprocentowane. Jeśli zależy nam na oszczędzaniu w banku trzeba założyć lokatę lub konto oszczędnościowe. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami kont oszczędnościowych, ponieważ tu także możemy sporo stracić. Przede wszystkim należy dowiedzieć się ile kosztuje utrzymanie konta. Zazwyczaj opłata jest niewielka – rzędu kilku złotych, niemniej jednak oprocentowanie kont oszczędnościowych nie należy do najwyższych i może się okazać, że odsetki nie pokryją nawet tej niewielkiej kwoty. Kolejnym haczykiem w kontach oszczędnościowych są limitowane wypłaty. Zazwyczaj można swobodnie wpłacać pieniądze na konto, ale darmowa ilość wypłat w miesiącu jest limitowana. Po wykorzystaniu limitu każda kolejna wypłata jest objęta prowizją. Warto też zauważyć, że konta oszczędnościowe są niezbyt wysoko oprocentowane, co sprawia, że po odjęciu podatku od oszczędności – na wysokie zarobki raczej nie mamy co liczyć.

Płatności kartą

Także płatności kartą w sieci mogą być obarczone koniecznością opłacenia prowizji. Może się okazać, że kupienie tańszej sukienki przez internet wcale nie było tak okazyjne, jakby się mogło wydawać. Zanim zaczniesz korzystać w pełni z możliwości jakie daje Ci płacenie kartą w internetowych sklepach dobrze sprawdź czy nie będzie Cię to słono kosztowało.

Bankowość elektroniczna to świetny sposób na zaoszczędzenie kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset złotych miesięcznie. Do tego samodzielne wykonywanie przelewów pozwala oszczędzić czas. Jednakże zanim staniesz się elektronicznym bankierem upewnij się czy i ile za to zapłacisz.